doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Zam Oranı Kaç Olacak?

2022-Asgari-Ücret-Ne-Kadar-Olacak,-Zam-Oranı-Kaç-Olacak
Daha Fazla Göster

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Zam Oranı Kaç Olacak? Asgari ücret konusunda araştırmalar hız kazandı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren 2022 Asgari Ücret konusunda zam pazarlığı Aralık ayında başlayacak

İşçi ve işveren sendikaları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan toplantıların ardından yeni yılda uygulanacak olan asgari ücrete karar verilecek. Peki 2022 yılında Asgari ücret ne kadar olacak, zam oranı kaç olacak?

Asgari Ücrete yeni yılda gelecek olan zam oranı merak konusu içerisinde araştırılmaya devam ediyor. Yıl sonuna yaklaşılması ve açıklanan enflasyon oranları ile eriyen maaşlar yeni yılda asgari ücrete yapılacak olan zamlar ile bir nebze olsun çalışanlara nefes aldıracak. Asgari ücrete bu yıl yapılacak olan zam oranı ise % 20-30 arasında olması bekleniyor.

Asgari Ücrete yapılacak olan zam oranı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık ayı içerisinde yapılacak olan toplantıların ardından netlik kazanacak. Net 2 bin 825 lira olan mevcut asgari ücretin yeni yılda net 3.500 lira seviyesine çıkarılması bekleniyor.

para 1634012 2 Ekonomi

ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA İŞÇİ VE İŞVERENİN BEKLENTİLERİ
Gelecek yılın asgari ücretini belirleyecek görüşmeler aralık ayında başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili ülke çapında araştırma yaptırıyor ve bununla ilgili maliyet hesaplarını gözden geçiriyor. Asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala hem işçi hem de işveren kesimi taleplerini de ortaya koydu.

Geçen hafta içinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), ‘asgari ücret zammının, yıllık enflasyon oranının üzerinde olması’ yönünde görüş bildirdi.

Bu görüş açıklanırken enflasyon oranındaki artışı kendilerinin karşılayabileceğini aktaran işverenler, “Enflasyon üzerindeki artış devletin vergi indirimleriyle desteklensin” demişti.

Son olarak asgari ücret görüşmelerinde işçileri temsil eden Türk-İş’ten yeni çağrı geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin aralık ayının ilk 10 gününde belirlenmesini talep etti.

Adana’da konuşan Atalay, ’45 senedir asgari ücret 31 Aralık’ta belirleniyor ve 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor. 1 ay bunu tartışmanın anlamı yok. Aralık ayının ilk 10 gününde bunu oturup konuşalım işçi ne alacağını, işveren de ne vereceğini bilsin. Bunu uzatmanın anlamı yok’ dedi.

iStock 1063289558 Ekonomi

‘TEBESSÜM ETTİRECEK RAKAMI HEMEN İMZALARIZ’
“İnşallah işçiyi tebessüm ettirecek bir rakam gelir. Bunu yaparken de işveren ve işçinin üzerindeki vergi yükünü almak gerekiyor” diyen Ergün Atalay, asgari ücretin geçmişte belirleme ücreti olarak kullanıldığını şimdilerde ise geçim ücreti olduğunu söyledi. Atalay, şöyle devam etti: “2 bin 825 lirayla bırakın 1 ay geçinmeyi, 15 gün geçinemezsiniz. 45 sene boyunca asgari ücret rakamını Türk-İş olarak 5 defa imzalamışız ancak 40 defa da imzalamamışız. İnsanları tebessüm ettirecek bir rakamı önümüze getirsinler imzalayalım. İşverenimizi muhafaza edip, işçimize de asgari ücretle geçinebilecek bir ücret almak durumundayız.”

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
2020 Kasım ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 14’tü. Asgari ücrete 2021’de geçerli olmak üzere yüzde 21.56 oranında zam yapılmıştı. Yani enflasyonun 7.5 puan üzerine çıkılmıştı. Böylece asgari ücrete yapılan zam enflasyonun üzerinde gerçekleşmişti. Bu da 500 liralık artışa denk geliyordu.

2021 Ekim itibarıyla da yıllık enflasyon yüzde 19.89 oldu. Kasımda da artışın sürmesi bekleniyor. Yine enflasyonun 8-10 puan üzerinde bir zam yapılırsa toplam zam yüzde 30’u bulabilir. Bu da net 3 bin 500-3 bin 700 lira arası asgari ücret anlamına geliyor. Tam rakam aralıkta ortaya çıkacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir