doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

2021 Üniversite Kayıt Tarihleri Açıklandı! Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

2021 Üniversite Kayıt Tarihleri Açıklandı! Üniversite Kayıtları Ne Zaman
Daha Fazla Göster

2021 Üniversite Kayıt Tarihleri Açıklandı! Üniversite Kayıtları Ne Zaman? Üniversite kayıt tarihleri, YKS tercih sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar tarafından merak ediliyor

Üniversite kayıt tarihleri ile ilgili resmi açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre işlemler eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek. İsteyen adaylar elektronik kayıt yapabilecekken, isteyenler üniversitelere giderek işlemlerini gerçekleştirecekler. Peki, üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? İşte 2021 üniversite e kayıt ve kayıt tarihleri Üniversite kayıt tarihleri ile ilgili açıklama yapıldı.

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir programa yerleşen adaylar üniversite kayıtlarını belirtilen tarihler aralığında tamamlayacaklar. Buna göre üniversite elektronik kayıtları 4 Eylül’de başlayacak. Kuruma gidip kayıt yaptırmak isteyenler ise 6 Eylül’den itibaren işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrencilerin elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gitmesi gerekiyor. İşte detaylı açıklama

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Elektronik kayıtlar ise 4 -8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecektir. Sağlık raporu vb. istenen programlara yerleşen öğrencilerin 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında istenen belgeler ile birlikte ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir