doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

2021 Kasım İndirimlerinde Alışveriş Yaparken Dikkat!

2021-Kasım-İndirimlerinde-Alışveriş-Yaparken-Dikkat!
Daha Fazla Göster

2021 Kasım İndirimlerinde Alışveriş Yaparken Dikkat!  Yıl sonu indirimleri kara cuma (blackfriday) derken hem vatandaşların  hem de satıcı firmaların beklediği döneme girmiş bulunmaktayız.

Hem markaların hem de tüketicilerin de büyük bir heyecanla beklediği kasım ayı indirim günleri ve BlackFriday kampanyaları istenen ürünlerin uygun fiyatlarla satın alınabilmesi için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Ancak hem istenen ürünlere erişebilmek hem de bütçe kontrolünü kaybetmemek için alışveriş sırasında dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Ayrıca yanıltıcı indirim oranlarına da dikkat etmek gerekiyor!

Geçtiğimiz yıl Black Friday’de zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran ve temassız ödeme avantajı sunan online alışverişte işlem hacmi, önceki yıla göre yüzde 103 artış gösterdi. Veriler, 2019’a göre işlem adedi ve sepet tutarında da ciddi artışlar yaşandığına işaret ediyor. 2021 Kasım indirimleri döneminde de yeni rekorların kırılması bekleniyor.

Markalar kadar tüketicilerin de büyük bir heyecanla beklediği indirim günleri, istenen ürünlerin uygun fiyatlarla satın alınabilmesi için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Ancak hem istenen ürünlere erişebilmek hem de bütçe kontrolünü kaybetmemek için dikkat edilmesi gereken konular var.

Bu yoğun indirim döneminde olası sahtecilik işlemlerine fazlasıyla dikkat etmek gerekiyor. Siber güvenliğin önemli bir sorun haline geldiği günümüzde kendinizi olası bir kredi kartı ve kimlik hırsızlığına karşı korunmanın bazı basit yolları var. Alışveriş yaptığınız site adresinin “https” ile başlaması, o sitenin güvenlik sertifikasına sahip olduğunu ve güvenilir olduğunu gösterir. Sanal kartlar ve dijital cüzdanlar da bu dönemde güvenliği yüksek yöntemler olarak öne çıkıyor.

Mobil telefonunuzda uygulama üzerinden alışveriş yapıyorsanız özellikle alışveriş döneminde ortaya çıkabilecek tanımadığınız güvenilir olmayan uygulamalar yerine, güvenilir, bilindik e-ticaret firmalarını tercih edin. Her zaman güvenle alışveriş yaptığınız pazaryerlerinden şaşmayın.

İndirim mi bindirim mi?

Bu tür indirim dönemlerinde aynı zamanda bazı firmalar ne yazık ki tüketiciyi yanıltıcı indirimler uygulayabiliyorlar.

Bunun için indirim öncesinde ürünün mevcut fiyatı ciddi oranda artırılıyor.
İndirim zamanı olması gereken indirim gerçekleştiriliyor ancak ürünün fiyatı zaten daha yukarıda olduğundan tüketici için indirim oranı çok daha yüksekmiş gibi bir algı oluşturuluyor.
Bu nedenle satın almayı planladığınız ürünlerin önceki fiyatlarını kontrol etmeniz, bu tür yanılgılara düşmemenizi sağlıyor.

Bazı e-ticaret uygulamaları fiyat eğrisi gibi özellikler sunuyor. Bu eğrileri kontrol ederek indirimin ne kadar gerçekçi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eğer indirim doğru değilse, pazaryerindeki bir başka firmadan ürün alışverişi yapabilirsiniz.

Gerçekten ihtiyacınız var mı?

Birbiri ardına gelen büyük indirimler alışveriş yapma isteğini artırırken, ihtiyaç duyulmayan ürünlerin de satın alınmasına sebep olabiliyor. Bu durumda gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri alana kadar çoktan bütçenizi aşmış olabilirsiniz.

 Önceden bir alışveriş listesi hazırlayın.

Özellikle almak istediğiniz bir teknoloji ürünü varsa, bu tür indirim dönemleri gerçek bir fırsattır. Örneğin bir e-kitap okuyucu, oyun konsolu veya cilt temizleme cihazı düşünüyorsanız blackfriday zamanlarında çok iyi fırsatlar çıkabilir.

Ancak günlük zamanda kolayca ulaşabileceğiniz, bütçenizi çok zorlamayacak basit, ulaşılabilir ürünler için bu dönemde alışveriş yapmayın.

Bu ürünler için her zaman başka kampanyalar olur.

Alışveriş yapmak istenen markaların e-bültenlerine üye olarak veya online uygulamalarının bildirimlerini açarak hangi ürünlerin indirimle satışa sunulacağından herkesten önce haberdar olunabilir.

Markalar ve pazaryerleri blackfriday zamanında çok fazla reklam verir ancak markanın uygulaması veya pazaryerindeki mağazanın bildirimleri gerçek indirim zamanını bildirir.

Bu nedenle reklam üzerinden değil, bildirimlerinizi açarak indirim zamanının başladığı günü, saatine kadar öğrenme fırsatınız var. Bu nedenle özellikle alışveriş yapmayı planladığınız marka ve pazaryerlerinin bildirimlerini bu döneme özel açabilirsiniz.

Ayrıca markalar da duyurularını Instagram gibi sosyal ağlarda yapmayı tercih ediyor. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz teklifleri kaçırmamak sevdikleri markaların sosyal medyada post bildirimlerini açarak indirimlerden önceden haberdar olmak mümkün.

Değişen iade politikaları ve stok hakkında bilgi edinin

Her markanın farklı fiyat ve iade, değişim politikası var. Ancak markalar, Black Friday döneminde geçici olarak politikalarına ara verebilirler.
İndirim günlerinde zaman kazandırabilecek her şeyin bir öncelik olduğunu unutmayarak favori markalarının politikaları hakkında bilgi edinmek büyük önem taşıyor.
Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi markanın sunduğu ürünlerin fiyat geçmişini de mutlaka kontrol etmeniz, indirimden gerçek anlamda yararlanmanızı sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir