İlk kez ev alacaklara yönelik uygun koşullarda konut kredi imkanlarını genişletiyor. Dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını desteklemek amacıyla yeni projelerde uygulanacak olan bu krediler, belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak. İşte kampanyaya dair detaylar haberimizde...

Türkiye ekonomisinin üç yıllık hedef ve politikalarının yer aldığı Orta Vadeli Program'da (OVP) konut sektörüne ilişkin önemli mesajlar da yer almıştı. Programda; konut arzının hızla artırılacağı belirtilirken, "Dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanının artırılacağına" dikkat çekildi.

Öte yandan ilk kez ev alacaklara yönelik kredi imkanları da vurgulandı: "Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek."

Bu konuda Merkez Bankası ve BDDK'nın çalışmalarının olduğu daha önce yetkililer tarafından açıklanmıştı. İlk evini alacaklara yönelik bir kredi kampanyası bekleniyor. Kampanyaya yönelik detaylar henüz resmiyet kazanmadı.

Ancak piyasada kamu bankalarının yüzde 1.20 faiz oranı sunacağı ve vadeyi 15 yıla çıkaracağı beklentisi hakim. Kampanyanın sonbaharda hayata geçmesi bekleniyor.

KREDİ MALİYETİ ARTTI

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarmasıyla kredi faizleri de tırmanışa geçti. Yüzde 30'larda bulunan ihtiyaç kredisi faizi yüzde 60'a çıkarıldı.

Bu süreçte taşıt kredisi faizi yüzde 20'lerden yüzde 46'ya, konut kredisi faizi yüzde 16'dan yüzde 38'e, ticari kredi faizi ise yüzde 14'ten yüzde 40'a çıktı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.