banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

İzmir’de Palyatif Bakım Merkezleri Çoğaliyor

banner1357

İzmir’de özellikle kanser hastalarına yönelik olarak kurulan Palyatif Bakım Merkezleri’nin sayıları hızla artıyor. Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği’ne bağlı Selçuk Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’nde,...

İZMİR 08.01.2015, 13:00
İzmir’de Palyatif Bakım Merkezleri Çoğaliyor
banner1353
banner1375
İzmir’de özellikle kanser hastalarına yönelik olarak kurulan Palyatif Bakım Merkezleri’nin sayıları hızla artıyor. Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği’ne bağlı Selçuk Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’nde, özellikle kanser hastalarının yaşadığı sorunların en aza indirilmesi sağlanarak hastanın konforu artırılacak.
Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği’ne bağlı 50 yataklı Selçuk Devlet Hastanesi’nde başta kanserle mücadele edenler olmak üzere hastaların konforunun artırılması amacıyla “Palyatif Bakım Merkezi” hizmete açıldı.
Özellikle kanser hastalarının ağrı, bulantı, kusma, halsizlik ve diğer şikayetlerinin giderilmesi, beslenme desteğinin sağlanması, hasta ve yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sunulması ile hastanın konforu ve bakımı sağlanarak gerçekleştirilen “palyatif bakım” hastaların ömrünü uzatıyor. Hastaların yıllarına yaşam katmak için yola çıkan İzmir Kamu Hastaneler Birliği Güney Sekreterliği, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bayındır Devlet Hastanesi, Seferihisar Devlet Hastanesi’nden sonra Selçuk Devlet Hastanesi’nde de bir merkez açtı. “Palyatif Bakım Merkezi” açılışına, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dahi Zeynel Bakıcı, Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz, Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Murat Samsa, hastane çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Palyatif bakımı “Ölüme giden bir insanın sosyal hayattan kopmaması için yapılması gerekenler” olarak tanımlayan Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreteri Prof Dr. Behzat Özkan, “İnsan ömrünün uzaması sonucunda kronik hastalıklar artmış, bu nedenle de palyatif bakım merkezlerinin açılması bir gereklilik haline gelmiştir. Fiziksel, psikososyal ve spiritüel gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesinin geliştirilmesinin amaçlandığı bir yaklaşım olan “palyatif bakım” ise gün geçtikçe önem kazanmakta. İlk olarak İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılışını yaptığımız Palyatif Bakım Merkezi, kısa zamanda Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bayındır Devlet Hastanesi, Seferihisar Devlet Hastanesi ve son olarak da Selçuk Devlet Hastanesi’nde hizmete açtık. Bu hastanelerde toplam Palyatif Bakım yatağımız 40’a çıkmıştır. 2013 yılından bu yana toplam 720 hastaya palyatif bakım hizmeti verilmiştir, zamanla bu sayı artacaktır.” dedi. Prof. Dr. Behzat Özkan “Biz hastalarımıza ve yakınlarımıza hep şunu söylüyoruz ‘sizin için yapabileceğimiz bir şey her zaman var’ diyoruz ve yapmalıyız bu bizim görevimiz. Kurduğumuz bu merkezlerimizin amacı hastaların yıllarına yaşam katmak, bu bizim nihai hedeflerimizden bir tanesi. Biz bireyin yaşamına yıl ekleyemeyebiliriz fakat mutlaka yıllarına yaşamı eklemek zorundayız” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner1474
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40